4islands MTB Croatia – 4 ostrovy v pěti dnech

Každé ne je začátkem ano!

cyklistický závod

Zdoláno: 20. dubna 2024
Největší výzva: technické kamenité pasáže  
Hláška: „Tohle že projedeme na tandemu? Jedině zázrakem!“

Chorvatské ostrovy v Kvarnerském zálivu jsou stejně krásné, jako jsou drsné: skály, kořeny, nezpevněné cesty a další překážky závodníkům na horských kolech ztěžují terén a prověřují jejich odolnost během epického závodu 4Islands, který je zároveň i kvalifikačním závodem na finále konané v jižní Africe.

Čtyři etapy (+ prolog) vedoucí skrze čtyři chorvatské ostrovy (Krk, Cres, Lošinj a Rab) v celkové délce 272 kilometrů jsme na tandemovém kole pokořili s trasérem Markem Peterkou. Během pouhých pěti dnů a s celkovým stoupáním přes 6 000 metrů jsme v sedle okusili stovky kamenitých cest, vápenatých kopců, jízdu podél útesů a moře s křišťálově čistou vodou i skrze malebné vesničky.

Lýtka ošlehaná křovinami a vytvarovaná nekonečným stoupáním úzkými koridory, kam se naše horské tandemové kolo sotva vešlo, záda zpocená od nemilosrdného chorvatského slunce a všudypřítomná konkurence vidících závodníků nás hnaly dopředu, společně s nadějí na to, že se dokážeme kvalifikovat na africké finále. Místy to bylo opravdu náročné – kamenité cesty daly našim rukám zabrat, jako by složily dva vagóny uhlí, a neobešlo se to ani bez pádu z kola.

Po emotivním finále mě nejvíc dojal španělský závodník Tomi Misser, který za mnou přišel po vyhlášení, vyslovil respekt a předal mi svůj vítězný kámen. To jsou momenty, na které budu vzpomínat do konce života. Hlavně ale na to, že 20. 4. 2024 jsme s trasérem Markem Peterkou jako první handicapovaný tým na světě dokončili jeden z nejnáročnějších etapových závodů horských kol 4Islands MTB Croatia!

Poděkování patří mým sponzorům a hlavně Markovi, protože do něčeho takového by se mnou nikdo jiný nešel. Tým je to nejdůležitější, proto s sebou stále bereme i Lukáše Turka, který se stará o kolo a vše, co je zrovna potřeba. A Chorvatskem to nekončí, usilujeme totiž o možnost startovat na největším závodě horských kol Cape Epic v Jižní Africe. Horám zdar!

Zpět k úspěchům

Partneři