600 km poslepu pro
nevidomé děti

Cesta je důležitější než cíl.

charitativní akce

Zdoláno: 17. září 2018
Největší výzva: zánět v nohou
Hláška: „Cesta je důležitější než cíl. To ale neznamená, že to vzdám!“

Když jsem přišel o zrak, byl to právě sport, který mě vrátil znovu do hry. Teď když jsem dospělý a své sportovní sny si plním, rozhodl jsem se vrátit pomoc těm, kteří to potřebují nejvíce – dětem se zrakovým postižením.
Pod záštitou Nadace Leontinka, která v minulosti pomohla i mně, jsem uspořádal charitativní běh „600 KM POSLEPU“. Cílem této bláznivé výzvy nebylo nic menšího než přeběhnout celou ČR od západu na východ, a to za pouhých 10 dní!

Odstartoval jsem v sobotu 8. září 2018 v 8:00 z nejzápadněji položeného místa Čech. Na cestě mě doprovázel obytný vůz a po mém boku se střídali traséři, kteří mi dělali „náhradní oči“.

Ve veřejné sbírce na Darujme.cz mě mohli lidé podpořit koupí kilometrů, nebo si kus trasy fyzicky zaběhnout se mnou – díky GPS Trackeru od organizace Cesta za snem, který na on-line mapách ukazoval, kudy právě běžím.

Spojeni gumičkou za zápěstí jsme průměrně urazili 60 km za den, proběhli městy jako Aš, Praha, Pardubice, užili si přírodní terén i nástrahy městské džungle. Extrémní zátěž si ale vybrala svou daň a zhruba v polovině cesty jsem dostal zánět šlach. Každý krok byl nesmírně bolestivý a léky nezabíraly, mnoho přátel mi radilo, ať výzvu ukončím… Ale to bych nebyl já, abych něco vzdával. Místo toho jsem si nechal dovézt tandemové kolo a zbytek trasy dokončil v sedle.

Cíl 600km pouti za nejvýchodněji položeným Jablunkovem jsme pokořili 17. září 2018 a musím říct, že cítím opravdovou hrdost. Ovšem ne hrdost na sebe, ale na všechny lidi, co se do projektu zapojili svým srdcem. Díky nim se podařilo vybrat krásných 283 058 Kč, které umožnily třeba plavecké tréninky ve vlastní dráze pro nevidomého Davídka, nafukovací hřiště pro dva nevidomé brášky, tandemové kolo pro slabozrakého Martínka nebo rotoped pro nevidomou Lindu. Jsou to báječné děti, které milují pohyb, v životě se však musí vypořádat s postižením, a to není vždy snadné – o tom já něco vím.

Charitativní běh zachytila i dokumentaristka Jana Ševčíková. Z celého dobrodružství jsem sepsal deník „600 km poslepu“, který si můžete koupit v e-shopu.

Velmi si také vážím ocenění „Osobnost, která motivuje k filantropii“ od Fóra dárců, které vnímám jako náš společný úspěch.

Děkuji všem partnerům a trasérům. Bez vaší pomoci dětem i samotnému projektu by to opravdu nešlo:

Takže všechny plácám po zádech a děkuji jim veřejně a jmenovitě: Terka Podzimková, Lenka Zmeškalová, Monika Zmeškalová, Jiří Hort, Kateřina Kourková, Kateřina Machová, Dita Entová, Tereza Slancová, Leona Babická, Marek Peterka, Martin Gabla, Lukáš Nožička, Jaroslav Zmeškal, Tomáš Zahálka, Tomáš Dilhof, Miloš Škorpil, Petra Cuřínová, Ladislav Kolář, Pavel Čížek, Václav Malinský, Ivoš Sušický.

Zpět k úspěchům

Partneři