Čína Yichang
maraton

„Šájo, šájo!“

Maraton

Zdoláno: 5. října 2017
Největší výzva: keňská konkurence
Hláška: „Šájo, šájo!

Na maraton v Asii jsme odletěli koncem září s přestupem na letišti v Pekingu. Město Yichang, kde se závod konal, se nachází v Čínské lidové republice v provincii Hubei a má okolo 4 milionů obyvatel. Do jeho území zasahuje také největší vodní přehrada na světě Tři Soutěsky, která je postavená na mohutné čínské řece Jang-c‘-ťiang (Dlouhá řeka).

Před osmou ranní jsme zamířili na startovní čáru, mezi neuvěřitelných 20 000 závodníků, kteří se také rozhodli zkusit překonat bájnou maratonskou vzdálenost. Protože nevidím, neměl jsem o svých běžeckých konkurentech přehled, ale můj průvodce Tomáš mi naznačil, že celá první linie je složená pravděpodobně z Keňanů, které předchází pověst supervýkonných a rychlých běžců. A taky že ano. Hned co se odstartovalo, po Afričanech se jen zaprášilo a my mohli jen závistivě sledovat jejich vzdalující se lýtka.

Fanoušci na trase fandili, tleskali i mávali. Našel se mezi nimi i čínský chlapeček, který si prý na nás s vykulenýma očima a pusou dokořán v údivu ukazoval svým malým prstíčkem. Veselejší diváky jsem ještě nikde nezažil, dokonce na nás skandovali vlastní běžecký pokřik, který zněl nějak takto: „Šájo, šájo!“ Později jsme se dozvěděli, že to znamená „Bojuj!“, a tak jsme zabojovali. Letěli jsme jako naši soupeři z Keni a branou jsme prolétli v čase 3 hod 33 min 26 s na 26. místě.

Byl to opravdový frkot a zážitek z běhu, který jsem mohl absolvovat díky příležitosti od Pavla Pacala a Kraje Vysočina, a zažít tak Čínu zase trochu jinak. Děkuji i průvodci Tomovi, že se o mě na trase postaral.

Zpět k úspěchům

Partneři