Tour de France
ve tmě

pro nevidomé děti

charitativní akce

Zdoláno: 16. července 2021
Největší výzva: horští velikáni
Hláška: „Musíš zažít nepříznivý vichr, abys byl vděčný za dobrý vítr do zad.“

Jako první nevidomý na světě jsem úspěšně dokončil celou trať nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Jeho trasa měří neuvěřitelných 3 414 km, které jsem musel se svým trasérem Markem Peterkou zdolat během 21 dnů.

Na tandemovém kole jsme vyrazili 26. června 2021 z francouzského Brestu a během Tour nás čekalo celkem 21 etap. Zajeli jsme například nejdelší denní etapu v délce 249 km nebo horské úseky ve francouzských Alpách a Pyrenejích. Na dvojkole jsme pokořili horu Mont Ventoux (1910 m. n. m.), a to dokonce dvakrát – poprvé v historii Tour de France obsahovala jedna etapa dva výstupy právě na tento vrchol.

Svou cyklistickou pouť jsme zakončili v pátek 16. července 2021, s dvoudenním rozestupem od oficiálního pelotonu, kdy jsme projeli pomyslným cílem u Vítězného oblouku na Champs-Élysées v Paříži.

Z celého dobrodružství vznikne kniha a filmový příběh, který zachytil dokumentarista Rostislav Málek. 

A proč jsem se rozhodl zdolat právě věhlasný závod Tour de France? Nejen abych překonal své cyklistické limity, ale hlavně abych pomohl těm, kteří to potřebují nejvíc.Ve spolupráci s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška jsem pár dní před startem spustil charitativní sbírku na podporu nevidomých dětí a jejich volnočasových aktivit, v níž se podařilo vybrat neuvěřitelných 149 590Kč. Za tyto peníze jsme dětem pořídili tandemová kola, sportovní vybavení a kompenzační pomůcky, které jim pomohou v samostatnosti a realizaci vlastních snů. 

A co je pro takové splnění snu důležité? Přece mít kolem sebe ten správný tým, který vás podrží i v těch nejtěžších kilometrech. Zásadní je i podpora partnerů, bez kterých by se tento projekt nemohl uskutečnit. A nemohu zapomenout ani na fanoušky, kteří nadšeně sledovali každé naše šlápnutí do pedálů.

Poděkování patří zejména celému týmu: 

Jiří Hort, Petra Vodičková, Vojta Hort, Lukáš Nožička, Lukáš Turek, Pavel Krize, Rostislav Málek a Marek Peterka.

Zpět k úspěchům

Partneři