Zákulisí české firmy ATEX aneb oblékej se jako já

Mou velkou vášní je triatlon, ke kterému patří spousta vybavení, a součástí je i náš pracovní úbor – triatlonová kombinéza. A protože chci o věcech, […]

Mou velkou vášní je triatlon, ke kterému patří spousta vybavení, a součástí je i náš pracovní úbor – triatlonová kombinéza. A protože chci o věcech, které používám, vědět co nejvíc informací, zvedl jsem telefon a zavolal tam, kde mi to povědí kvalifikovaně – do firmy ATEX, která šije sportovní oblečení pro mě, další bambiliardu sportovců i českou reprezentaci.

Přes milého majitele Oldu jsem se dostal až k technoložce Evě Šuplerové, a protože mě zahrnula tolika zajímavými informacemi, rozhodl jsem se, že je všechny sepíšu a podělím se s vámi.

„Krásný den Evčo, úplně na začátek bych se rád dozvěděl něco o Vás,“ položil jsem svoji první všetečnou otázku.

„Aha, já myslela, že budeme probírat triatlonové kombinézy,“ rozesmála se Eva. Pak mi ale začala vyprávět, že ve firmě pracuje už od roku 2007 a předtím studovala textilní výtvarnictví na škole v Brně.

„Do toho jsem trénovala gymnastiku – děti cca od 6 do 10 let. Zajímala jsem se spíš o textilní tvorbu. Jednoduše jsem šila a pořád něco vymýšlela,“ prozradila mi.

„A jak jste se vůbec dostala k firmě ATEX?“

„V rámci jednoho projektu na škole jsem se zabývala tenisovým oblečením. Na základě zrealizovaných kolekcí jsem se pak ucházela o místo v ATEX. V práci jsem se pak začala věnovat oblečením pro cyklistiku a biatlon a později se přidávaly další sporty jako třeba triatlon.“

„Triatlon není tak starý sport, dokonce bych řekl, že je skoro stejně mladý jako já. To byl pokus o vtip, už mám taky pár let nalítáno… Co si pamatuji, tak se triatlon poprvé objevil na olympiádě v roce 2000 v Sydney. Dělaly se vůbec kombinézy i dřív?“

„S kombinézami se pracovalo ještě před tím, než jsem nastoupila do práce, ale pamatuju si, že po mém návratu z mateřské dovolené v roce 2015 začal jejich opravdový boom.“ 

„Můžeme si říct, jaké jsou vůbec druhy kombinéz? Protože není jen jedna jediná.“

„Dělí se na kombinézy bez rukávů, které závodníci využívají na krátké a rychlé závody. U žen se teď na krátkých kombinézách vrací nový trend, a to varianta bez nohaviček. Takže je to víc takový plavkový styl. Dál máme kombinézy s delším rukávem i nohavicemi. Tyhle závodníci využívají na delší závody, jako na poloviční i celé distance triatlonu.“

„Tím, že převážnou část závodů odjedu v kombinéze s delšími rukávy, jak dlouho vůbec trvá vývoj takové triatlonové kombinézy? Troufám si říct, že je to dlouhý proces. Možná podobně jako natrénovat na dlouhou distanci triatlonového závodu.“

„U kombinézy s delšími rukávy trval vývoj téměř celý rok. Své zkušenosti do vývoje přinesli triatlonisté jako Lukáš Kočař, Petr Vabroušek, bratři Atarsiovi, Simona Křivánková, Daniela Pešková – každý měli jiné materiály a detaily na svých kombinézách. Vzájemně si pak kombinézy prostřídali,“ líčila mi nadšeně Eva.

Ještě jsem se dozvěděl, že na rukávech i nohavicích je použit aerodynamický materiál, aby vzduch lépe obtékal tělo, a že rukávy jsou vyrobené z pevnějšího materiálu, aby nedocházelo k posouvání kombinézy. Protože triatlon je velice specifický sport, kde je plavání, kolo i běh, u každé disciplíny musí kombinéza splňovat spoustu parametrů, aby závodníkovi vyhovovala. Na trupu je zase použitý odlehčený materiál.

„Kombinéza by měla při dokončení plavecké části rychle oschnout, a i tohle naše materiály splňují,“ vysvětluje Eva.

„To můžu potvrdit, že materiály schnou opravdu rychle. Po pár kilometrech na kole není vůbec poznat, že bych byl ve vodě. Myslím, že vodníci nám mají co závidět. A jak to vůbec je se šitím, tam se také musí dát na něco pozor?“ zajímal jsem se, protože jsem si vzpomněl na některé historky své tety – švadleny.

„Kombinéza s dlouhými rukávy, o které se bavíme, je z velké části sešívaná. Tam, kde by mohlo hrozit odírání kůže, je použita technologie lepených švů, abychom tomu předcházeli. Švadleny u nás dostanou plánek oblečení, aby věděly, co přesně dělat, protože každý kus je většinou jiný.“

Při vývoji nových modelů se vše pečlivě zkouší také po stránce zhotovení na šicích dílnách, detaily konzultujeme se zkušenými kolegyněmi, je to spolupráce. Máme mnoho různých produktů a přestože je stanoven standard každého z nich, v nabídce je více možností provedení, abychom našim zákazníkům mohli co nejvíce vyhovět.“

„Chystáte na triatlonových kombinézách ještě nějaké úpravy nebo novinky?“

„U dlouhé kombinézy je vývoj takřka u konce, ale úvahy, co vylepšit, probíhají pořád. Je to takový nikdy nekončící proces.“

„Můžeš mě teď zasvětit do procesu, když budu od vás chtít kombinézu?“ (Ano, v půlce rozhovoru jsme si s Evčou potykali – přece jen máme společný zájem 😊)

„Tohle je už spíš otázka na Oldu, ale budu se to snažit vysvětlit správně. Nejdřív je důležité, zda k nám jdeš jako jednotlivec, nebo jako klub či svaz. Když je to svaz, tak se ho ujme náš referent, který s ním řeší vše od A do Z. Cenovou nabídku, materiály, střih, a pokud nemáš svůj grafický návrh, tak pracujeme s naším grafikem. Komunikujeme i s malými kluby, kde můžeme vše klidně vyřešit osobně.“

„Tak to je pěkný. A když k vám přijdu jako jednotlivec?“

„Záleží na tobě, zda si vybereš na prodejně z kombinéz, které jsou v naší nabídce, nebo budeš chtít vyrobit kombinézu na míru. V zakázkové výrobě jsme schopni kombinézu v rámci možností upravit. Někteří potřebují jiné rozmístění kapes, takže i tohle je v některých případech možné. Pochopitelně zakázková výroba zabere nějaký čas a energii a od toho se pak odvíjí i cena,“ upřesňuje Eva.

„Když mám od vás kombinézu vyrobenou a někde si ji například nedopatřením natrhnu, dá se s tím ještě něco dělat?“

„Určitě, můžeme kombinézu i opravit. Snažíme se pomoct, zvolit přijatelnou opravu, zvlášť když má zákazník před závodem a čas nedovoluje výrobu nové kombinézy. Ne vždy je však oprava možná a vhodná.“

„Tak to je paráda, že vám můžu kombinézu případně přinést na opravu. Každopádně byl bych mnohem radši, kdybych nikdy nespadl a nosit vám nic nemusel. A i když by se dalo o kombinézách mluvit ještě hodiny a hodiny, zeptám se na poslední věc – kde s vámi triatlonisté mohou případně začít komunikovat?“

„Všechno je na stránkách www.atexsport.cz, kde se mohou dozvědět něco o firmě i o tom, jak s námi navázat spolupráci. Nebo jsou vítaní na naší prodejně v Brně.“

„Evčo, rád bych poděkoval za tvou trpělivost a že jsi mi všechno dopodrobna vysvětlila.“

„Není vůbec zač, bylo to opravdu milé. A není nic lepšího, než když můžeš vyprávět o práci, kterou máš rád.“

Doufám, že jsem vás tímto článkem společně s Evčou o něco obohatil. Kdo triatlon dělá nebo se na něj teprve chystá, tak ATEX je určitě jeden z nejlepších, na koho se můžete obrátit. A to říkám ze své zkušenosti.

Jak už bylo řečeno, když budete chtít řešit kombinézy a nejen kombinézu, vše najdete na www.atexsport.cz.

Partneři
Dahlhausen Ipsum Cz Jaroměřická mlékárna Město Třebíč Aquapark Laguna ATEX Kraj Vysočina Auto Racek Sportovní klub Laguna Třebíč Nadace Světluška Fotograf Jakub Mertl Nadace Leontýnka Pojišťovna 211 Paul Lange Malfini Rebildcar


Chcete být i vy mým partnerem?